Bel Fuse Inc. SC3340F-330
SC3340F-330 picture photo
Mfg. Part Number
SC3340F-330
Brief Description
FIXED IND 33UH 3.3A 80 MOHM SMD
Datasheet Download
SC3340F-330.pdf
Availability of SC3340F-330
QUANTITY
SC3340F-330 Order Process
Ship out your order
Specifications of SC3340F-330
Internal Part NumberEIS-SC3340F-330
Standard Package200
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSC3340F
Material - Core-
Inductance33µH
Tolerance±20%
Current Rating3.3A
Current - Saturation4A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)80 mOhm Max
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.530" L x 0.390" W (13.45mm x 9.90mm)
Height - Seated (Max)0.450" (11.43mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SC3340F-330
Related LinksSC334, SC3340F-330 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SC3340F-330 Details Description
Related parts for SC3340F-330
CONN RECEPT VERT 96 POS DIN PCB datasheet.pdf
HEADER OPEN TURRETT .900 64POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 30POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
RES SMD 1.3K OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
MNTG PAD NYL datasheet.pdf
RES 182K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 16.9K OHM 1/2W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X22.86MM T412 datasheet.pdf
CIR BRKR 10A 32VDC ROCKER datasheet.pdf