Kingbright SC40-18GWA
SC40-18GWA picture photo
Mfg. Part Number
SC40-18GWA
Manufacturer
Product Category
Display Modules - LED Character and Numeric
Brief Description
DISPLAY 565NM GRN NUMERIC 4.0"
Datasheet Download
SC40-18GWA.pdf
Availability of SC40-18GWA
QUANTITY
SC40-18GWA Order Process
Ship out your order
Specifications of SC40-18GWA
Internal Part NumberEIS-SC40-18GWA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package6
Category Optoelectronics
FamilyDisplay Modules - LED Character and Numeric
Series-
Number of Characters1
Size / Dimension4.803" H x 3.543" W x 0.591" D (122.00mm x 90.00mm x 15.00mm)
Digit/Alpha Size3.98" (101.20mm)
Display Type7-Segment
Common PinCommon Cathode
ColorGreen
Voltage - Forward (Vf) (Typ)8.8V
Current - Test20mA
Millicandela Rating36mcd
Wavelength - Peak565nm
Power Dissipation (Max)500mW
Package / Case10-DIP (4.210", 107.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SC40-18GWA
Related LinksSC40-, SC40-18GWA Datasheet, Kingbright Distributor
SC40-18GWA Details Description
Related parts for SC40-18GWA
OPT FIBER SUPT BASE SCREW MOUNT datasheet.pdf
IC ADC 16BIT DUAL 2CH 48LQFP datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" DR STRAIGHT datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 36POS 1MM GOLD SMD datasheet.pdf
IC FPGA 203 I/O 256FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 6SKT R/A PCB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 148.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
BS II DUAL RA datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9, 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf