Vicor Corporation V48B36M250BG
V48B36M250BG picture photo
Mfg. Part Number
V48B36M250BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W
Datasheet Download
V48B36M250BG.pdf
Availability of V48B36M250BG
QUANTITY
V48B36M250BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V48B36M250BG
Internal Part NumberEIS-V48B36M250BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.94A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency89.3%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48B36M250BG
Related LinksV48B36, V48B36M250BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48B36M250BG Details Description
Related parts for V48B36M250BG
CAP TANT POLY 220UF 2.5V 1411 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .050 SMD datasheet.pdf
PATCHCORD CAT6 AMPTRAC GRAY 2' datasheet.pdf
IC FREQ TIMING GENERATOR 28-SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 30V/20V CPH6 datasheet.pdf