Bel Fuse Inc. SC5022F-470
SC5022F-470 picture photo
Mfg. Part Number
SC5022F-470
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 47UH 2.8A 86 MOHM SMD
Datasheet Download
SC5022F-470.pdf
Availability of SC5022F-470
QUANTITY
SC5022F-470 Order Process
Ship out your order
Specifications of SC5022F-470
Internal Part NumberEIS-SC5022F-470
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductSC Series SMD Power Inductors
Standard Package250
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSC5022F
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance47µH
Tolerance±20%
Current Rating2.8A
Current - Saturation4.5A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)86 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.750" L x 0.620" W (19.04mm x 15.74mm)
Height - Seated (Max)0.280" (7.11mm)