Kingbright SC52-11SRWA
SC52-11SRWA picture photo
Mfg. Part Number
SC52-11SRWA
Manufacturer
Product Category
Display Modules - LED Character and Numeric
Brief Description
DISPLAY 660NM RED NUMERIC 0.52"
Datasheet Download
SC52-11SRWA.pdf
Availability of SC52-11SRWA
QUANTITY
SC52-11SRWA Order Process
Ship out your order
Specifications of SC52-11SRWA
Internal Part NumberEIS-SC52-11SRWA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Optoelectronics
FamilyDisplay Modules - LED Character and Numeric
Series-
Number of Characters1
Size / Dimension0.689" H x 0.488" W x 0.276" D (17.50mm x 12.40mm x 7.00mm)
Digit/Alpha Size0.52" (13.20mm)
Display Type7-Segment
Common PinCommon Cathode
ColorRed
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.85V
Current - Test20mA
Millicandela Rating34mcd
Wavelength - Peak660nm
Power Dissipation (Max)75mW
Package / Case10-DIP (0.600", 15.24mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SC52-11SRWA
Related LinksSC52-, SC52-11SRWA Datasheet, Kingbright Distributor
SC52-11SRWA Details Description
Related parts for SC52-11SRWA
IC MICROMONITOR 3.3V 10% 8-SOIC datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPDT 10WLCSP datasheet.pdf
OP AMP VID 80V 5A 8-DIP CE GRP A datasheet.pdf
RES SMD 706K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 27K OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
RES 500 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 909 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE PIN datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf