Bel Fuse Inc. SC53FU-4R7
SC53FU-4R7 picture photo
Mfg. Part Number
SC53FU-4R7
Brief Description
FIXED IND 4.7UH 2A 89 MOHM SMD
Datasheet Download
SC53FU-4R7.pdf
Availability of SC53FU-4R7
QUANTITY
SC53FU-4R7 Order Process
Ship out your order
Specifications of SC53FU-4R7
Internal Part NumberEIS-SC53FU-4R7
Material - Core-
Inductance4.7µH
Tolerance±30%
Current Rating2A
Current - Saturation2.3A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)89 mOhm Max
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.205" L x 0.205" W (5.20mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max)0.126" (3.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SC53FU-4R7
Related LinksSC53F, SC53FU-4R7 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SC53FU-4R7 Details Description
Related parts for SC53FU-4R7
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-TSSOP datasheet.pdf
ICL 20 OHM 20% 2A 13MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 1.5A 20HTSSOP datasheet.pdf
Connector Header 8 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6000K 2SMD datasheet.pdf
PANEL FLCOS MICRO DISPLAY VGA datasheet.pdf
CONN PIN HOOD EXT 75POS PANEL MT datasheet.pdf
RNF-3000-1.5/0.5-1-SP datasheet.pdf
Virtex-E 1.8 V Extended Memory FPGA Field Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf