Bel Fuse Inc. SC53FU-6R8
SC53FU-6R8 picture photo
Mfg. Part Number
SC53FU-6R8
Brief Description
FIXED IND 6.8UH 1.6A 104 MOHM
Datasheet Download
SC53FU-6R8.pdf
Availability of SC53FU-6R8
QUANTITY
SC53FU-6R8 Order Process
Ship out your order
Specifications of SC53FU-6R8
Internal Part NumberEIS-SC53FU-6R8
Material - Core-
Inductance6.8µH
Tolerance±30%
Current Rating1.6A
Current - Saturation1.7A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)104 mOhm Max
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.205" L x 0.205" W (5.20mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max)0.126" (3.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SC53FU-6R8
Related LinksSC53F, SC53FU-6R8 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SC53FU-6R8 Details Description
Related parts for SC53FU-6R8
MOSFET N-CH 100V 75A TO247AD datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL STR 7POS datasheet.pdf
RES SMD 78.7 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 768K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENSOR 300PSIS 1/8 NPT 5V datasheet.pdf
Connector Plug USB - micro B 2.0 5 Position Surface Mount Vertical datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 3POS 5MM R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
R/A PLUG JUMPER 1.37MM, 050MM LE datasheet.pdf