Bel Fuse Inc. SC53FU-821
SC53FU-821 picture photo
Mfg. Part Number
SC53FU-821
Brief Description
FIXED IND 820UH 150MA 10.4 OHM
Datasheet Download
SC53FU-821.pdf
Availability of SC53FU-821
QUANTITY
SC53FU-821 Order Process
Ship out your order
Specifications of SC53FU-821
Internal Part NumberEIS-SC53FU-821
Material - Core-
Inductance820µH
Tolerance±20%
Current Rating150mA
Current - Saturation150mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)10.4 Ohm Max
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.205" L x 0.205" W (5.20mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max)0.126" (3.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SC53FU-821
Related LinksSC53F, SC53FU-821 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SC53FU-821 Details Description
Related parts for SC53FU-821
CONN EDGECARD 212POS .050 SOLDER datasheet.pdf
CONTACT GOLD SCKT 24-26AWG datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 4.3M OHM 8SIP datasheet.pdf
CX-SUPERVISOR RUNTIMEUPG V2-V3 datasheet.pdf
RES 108K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FLAT PIN LUG BLUE 1.5-2.5MM datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 1POS datasheet.pdf
XCEDE LEFT 4PVH 4COL WK datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
NETWORK CABLE datasheet.pdf
CONN 7/8" MALE 2POS datasheet.pdf