Bel Fuse Inc. SC54B-101
SC54B-101 picture photo
Mfg. Part Number
SC54B-101
Brief Description
FIXED IND 100UH 650MA 700 MOHM
Datasheet Download
SC54B-101.pdf
Availability of SC54B-101
QUANTITY
SC54B-101 Order Process
Ship out your order
Specifications of SC54B-101
Internal Part NumberEIS-SC54B-101
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSC54B
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance100µH
Tolerance±20%
Current Rating650mA
Current - Saturation520mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)700 mOhm Max
Operating Temperature-
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.240" L x 0.220" W (6.10mm x 5.60mm)
Height - Seated (Max)0.191" (4.85mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SC54B-101
Related LinksSC54, SC54B-101 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SC54B-101 Details Description
Related parts for SC54B-101
FIXED IND 5UH 15A 7 MOHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 55MA 8 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 19.6KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 60W datasheet.pdf
CONN SEC II 25 POS 100 C/L RA datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf