Bel Fuse Inc. SC62CB-470
SC62CB-470 picture photo
Mfg. Part Number
SC62CB-470
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 47UH 760MA 390 MOHM
Datasheet Download
SC62CB-470.pdf
Availability of SC62CB-470
QUANTITY
SC62CB-470 Order Process
Ship out your order
Specifications of SC62CB-470
Internal Part NumberEIS-SC62CB-470
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductSC Series SMD Power Inductors
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSC62CB
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance47µH
Tolerance±20%
Current Rating760mA
Current - Saturation480mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)390 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.248" L x 0.244" W (6.30mm x 6.20mm)
Height - Seated (Max)0.098" (2.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SC62CB-470
Related LinksSC62C, SC62CB-470 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SC62CB-470 Details Description
Related parts for SC62CB-470
TRIMMER 500 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CONN GASKET FLNG SEAL SZ 17 BLK datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX TRIPLE 2X1 16TSSOP datasheet.pdf
IC 10BASE-T TXCVR 3V/5V 32-LQFP datasheet.pdf
IC PROG DIV-BY-N COUNTER 24-DIP datasheet.pdf
RES SMD 43K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
MINI USB AB R/A RCPT SMT 0.6MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 37POS PIN datasheet.pdf