Bel Fuse Inc. SC63CB-151
SC63CB-151 picture photo
Mfg. Part Number
SC63CB-151
Brief Description
FIXED IND 150UH 770MA 691 MOHM
Datasheet Download
SC63CB-151.pdf
Availability of SC63CB-151
QUANTITY
SC63CB-151 Order Process
Ship out your order
Specifications of SC63CB-151
Internal Part NumberEIS-SC63CB-151
Standard Package1,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSC63CB
Material - Core-
Inductance150µH
Tolerance±20%
Current Rating770mA
Current - Saturation370mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)691 mOhm Max
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.248" L x 0.244" W (6.30mm x 6.20mm)
Height - Seated (Max)0.138" (3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SC63CB-151
Related LinksSC63C, SC63CB-151 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SC63CB-151 Details Description
Related parts for SC63CB-151
ADD-A-RACK ECONOMIZER NON VENT datasheet.pdf
CAP CER 0.082UF 630V X7R 2225 datasheet.pdf
IC DIGITAL AUDIO PWM PROC 48TQFP datasheet.pdf
TVS DIODE 10.2VWM 16.7VC AXIAL datasheet.pdf
GDT 420V 25% 2KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
Connector Socket 24 Position 0.070" (1.78mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 70A 480VAC datasheet.pdf