Bel Fuse Inc. SC63CB-151
SC63CB-151 picture photo
Mfg. Part Number
SC63CB-151
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 150UH 770MA 691 MOHM
Datasheet Download
SC63CB-151.pdf
Availability of SC63CB-151
QUANTITY
SC63CB-151 Order Process
Ship out your order
Specifications of SC63CB-151
Internal Part NumberEIS-SC63CB-151
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductSC Series SMD Power Inductors
Standard Package1,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSC63CB
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance150µH
Tolerance±20%
Current Rating770mA
Current - Saturation370mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)691 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.248" L x 0.244" W (6.30mm x 6.20mm)
Height - Seated (Max)0.138" (3.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SC63CB-151
Related LinksSC63C, SC63CB-151 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SC63CB-151 Details Description
Related parts for SC63CB-151
IC DUAL DIFF LINE DRIVER 14-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125 SQ WW datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 10NS 44TSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
RES 21.2K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.01A 24V datasheet.pdf