Bel Fuse Inc. SC63LCB-470
SC63LCB-470 picture photo
Mfg. Part Number
SC63LCB-470
Brief Description
FIXED IND 47UH 1.14A 235 MOHM
Datasheet Download
SC63LCB-470.pdf
Availability of SC63LCB-470
QUANTITY
SC63LCB-470 Order Process
Ship out your order
Specifications of SC63LCB-470
Internal Part NumberEIS-SC63LCB-470
Material - Core-
Inductance47µH
Tolerance±20%
Current Rating1.14A
Current - Saturation530mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)235 mOhm Max
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.248" L x 0.244" W (6.30mm x 6.20mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SC63LCB-470
Related LinksSC63L, SC63LCB-470 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SC63LCB-470 Details Description
Related parts for SC63LCB-470
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
FERRITE CHIP 180 OHM 500MA 0603 datasheet.pdf
RES SMD 787 OHM 1% 1W 2615 datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156" datasheet.pdf