Bel Fuse Inc. SC73B-680
SC73B-680 picture photo
Mfg. Part Number
SC73B-680
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 68UH 1.05A 400 MOHM
Datasheet Download
SC73B-680.pdf
Availability of SC73B-680
QUANTITY
SC73B-680 Order Process
Ship out your order
Specifications of SC73B-680
Internal Part NumberEIS-SC73B-680
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductSC Series SMD Power Inductors
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSC73B
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance68µH
Tolerance±20%
Current Rating1.05A
Current - Saturation590mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)400 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.319" L x 0.287" W (8.10mm x 7.30mm)
Height - Seated (Max)0.177" (4.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SC73B-680
Related LinksSC73, SC73B-680 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SC73B-680 Details Description
Related parts for SC73B-680
FIXED IND 39UH 2.7A 73 MOHM SMD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 44LQFP datasheet.pdf
RES 33 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 36POS R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
IC REG DL BUCK/LINEAR 12-MSOP datasheet.pdf
IC LNA 2GHZ 21P1DB 8DFN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 43POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 300K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf