Bel Fuse Inc. SC75B-181
SC75B-181 picture photo
Mfg. Part Number
SC75B-181
Brief Description
FIXED IND 180UH 760MA 710 MOHM
Datasheet Download
SC75B-181.pdf
Availability of SC75B-181
QUANTITY
SC75B-181 Order Process
Ship out your order
Specifications of SC75B-181
Internal Part NumberEIS-SC75B-181
Material - Core-
Inductance180µH
Tolerance±20%
Current Rating760mA
Current - Saturation510mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)710 mOhm Max
Operating Temperature-
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.319" L x 0.287" W (8.10mm x 7.30mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SC75B-181
Related LinksSC75, SC75B-181 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SC75B-181 Details Description
Related parts for SC75B-181
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP ALUM 15UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZB6 M20 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 1.8K OHM 5W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 287 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 5A SPST datasheet.pdf
4PVH 10I 2W W/O COVER WB datasheet.pdf
IC OSC VCXO 644.5313MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT datasheet.pdf
IC LED DRIVER 100MA 40QFN datasheet.pdf