Bel Fuse Inc. SC75B-470
SC75B-470 picture photo
Mfg. Part Number
SC75B-470
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 47UH 1.47A 180 MOHM
Datasheet Download
SC75B-470.pdf
Availability of SC75B-470
QUANTITY
SC75B-470 Order Process
Ship out your order
Specifications of SC75B-470
Internal Part NumberEIS-SC75B-470
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSurface Mount Wire Wound Inductors
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductSC Series SMD Power Inductors
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSC75B
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance47µH
Tolerance±20%
Current Rating1.47A
Current - Saturation1.1A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)180 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.319" L x 0.287" W (8.10mm x 7.30mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SC75B-470
Related LinksSC75, SC75B-470 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SC75B-470 Details Description
Related parts for SC75B-470
CONN PCMCIA CARD PUSH-PULL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC CLK GEN ATI LOW EMI 8-SOIC datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 4-DIP datasheet.pdf
.5MM JMPR LGT 152 TYPE D 20POS datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 1.47KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf