NKK Switches SCB16S15B-4FA
SCB16S15B-4FA picture photo
Mfg. Part Number
SCB16S15B-4FA
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 15A 125V
Datasheet Download
SCB16S15B-4FA.pdf
Availability of SCB16S15B-4FA
QUANTITY
SCB16S15B-4FA Order Process
Ship out your order
Specifications of SCB16S15B-4FA
Internal Part NumberEIS-SCB16S15B-4FA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPushbutton Switches
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesSCB
PackagingBulk
TypeStandard
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating15A (AC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapGreen
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Rear
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection-
FeaturesWith Shroud
Panel Cutout DimensionsCircular - 12.50mm Dia
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mechanical Life1,000,000 Cycles
Electrical Life50,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCB16S15B-4FA
Related LinksSCB16S, SCB16S15B-4FA Datasheet, NKK Switches Distributor
SCB16S15B-4FA Details Description
Related parts for SCB16S15B-4FA
FIXED IND 1MH 530MA 2.01 OHM SMD datasheet.pdf
DEVICE ADAPTER 18F2220 28DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN PLUG TEST 3POS MATE-N-LOK datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
GK NICU PTAFG PU V0 REC datasheet.pdf
RJI IP20 GEW180/0 22/70 3MFL datasheet.pdf
BOX STEEL UNPAINTED datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 10POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CTV 11C 11#12 PIN J/N RECP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 79POS PIN datasheet.pdf