NKK Switches SCB25S15A-5BA
SCB25S15A-5BA picture photo
Mfg. Part Number
SCB25S15A-5BA
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 15A 125V
Datasheet Download
SCB25S15A-5BA.pdf
Availability of SCB25S15A-5BA
QUANTITY
SCB25S15A-5BA Order Process
Ship out your order
Specifications of SCB25S15A-5BA
Internal Part NumberEIS-SCB25S15A-5BA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPushbutton Switches
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesSCB
PackagingBulk
TypeStandard
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating15A (AC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeRectangular, Button
Color - Actuator/CapWhite
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Rear
Termination StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress Protection-
FeaturesWith Shroud
Panel Cutout DimensionsCircular - 12.50mm Dia
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mechanical Life1,000,000 Cycles
Electrical Life50,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCB25S15A-5BA
Related LinksSCB25S, SCB25S15A-5BA Datasheet, NKK Switches Distributor
SCB25S15A-5BA Details Description
Related parts for SCB25S15A-5BA
RES SMD 2.2K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
OSC MEMS 156.25MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
TERM FORK INS datasheet.pdf
IMPELLER 251X98MM 115VAC datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 60W datasheet.pdf
OSC MEMS 100MHZ H/LV CMOS SMD datasheet.pdf