Bel Fuse Inc. SCB73C-2R2
SCB73C-2R2 picture photo
Mfg. Part Number
SCB73C-2R2
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.2UH 5.3A 28 MOHM SMD
Datasheet Download
SCB73C-2R2.pdf
Availability of SCB73C-2R2
QUANTITY
SCB73C-2R2 Order Process
Ship out your order
Specifications of SCB73C-2R2
Internal Part NumberEIS-SCB73C-2R2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductSC Series SMD Power Inductors
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSCB73C
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance2.2µH
Tolerance±30%
Current Rating5.3A
Current - Saturation2.66A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)28 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.291" L x 0.291" W (7.40mm x 7.40mm)
Height - Seated (Max)0.138" (3.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCB73C-2R2
Related LinksSCB73, SCB73C-2R2 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SCB73C-2R2 Details Description
Related parts for SCB73C-2R2
RES ARRAY 13 RES 330 OHM 14SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.5A 8SOIC datasheet.pdf
RF TRANSISTOR NPN SOT-323 datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 11POS TIN PCB datasheet.pdf
IC SRAM 36MBIT 133MHZ 100TQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V ITO220 datasheet.pdf
PLUG 5POS 0 DEG BLK/YEL 5.3-6.5 datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 72MM datasheet.pdf