Bel Fuse Inc. SCB73C-680
SCB73C-680 picture photo
Mfg. Part Number
SCB73C-680
Brief Description
FIXED IND 68UH 890MA 520 MOHM
Datasheet Download
SCB73C-680.pdf
Availability of SCB73C-680
QUANTITY
SCB73C-680 Order Process
Ship out your order
Specifications of SCB73C-680
Internal Part NumberEIS-SCB73C-680
FamilyFixed Inductors
SeriesSCB73C
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance68µH
Tolerance±20%
Current Rating890mA
Current - Saturation500mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)520 mOhm Max
Operating Temperature-
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.291" L x 0.291" W (7.40mm x 7.40mm)
Height - Seated (Max)0.138" (3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCB73C-680
Related LinksSCB73, SCB73C-680 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SCB73C-680 Details Description
Related parts for SCB73C-680
TRIMMER 1K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 2.5A 83 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 215 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 56.2 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 1.8A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CONN FPC TOP 11POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
STANDARD TERM HEAD FRAME datasheet.pdf
CRYSTAL 20.00 MHZ 50.0PF SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.0022 UF 5 % 2KVDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 20% 630VDC datasheet.pdf