Bel Fuse Inc. SCB73F-180
SCB73F-180 picture photo
Mfg. Part Number
SCB73F-180
Brief Description
FIXED IND 18UH 1.64A 160 MOHM
Datasheet Download
SCB73F-180.pdf
Availability of SCB73F-180
QUANTITY
SCB73F-180 Order Process
Ship out your order
Specifications of SCB73F-180
Internal Part NumberEIS-SCB73F-180
FamilyFixed Inductors
SeriesSCB73F
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance18µH
Tolerance±20%
Current Rating1.64A
Current - Saturation1A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)160 mOhm Max
Operating Temperature-
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.291" L x 0.291" W (7.40mm x 7.40mm)
Height - Seated (Max)0.138" (3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCB73F-180
Related LinksSCB73, SCB73F-180 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SCB73F-180 Details Description
Related parts for SCB73F-180
CONN RECPT 20POS .1" POL UNLOAD datasheet.pdf
TERM RING TUBE N INS 8AWG 1/4 datasheet.pdf
STRAIN RELIEF CRIMPMATE 18POS datasheet.pdf
SWITCH TACT SPST-NO 0.125A 24V datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 1KV X7R 1812 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
DIODE MODULE 400V 900A DO200AB datasheet.pdf
FIXED IND 82NH 330MA 630 MOHM datasheet.pdf