Bel Fuse Inc. SCB73F-220
SCB73F-220 picture photo
Mfg. Part Number
SCB73F-220
Brief Description
FIXED IND 22UH 1.58A 180 MOHM
Datasheet Download
SCB73F-220.pdf
Availability of SCB73F-220
QUANTITY
SCB73F-220 Order Process
Ship out your order
Specifications of SCB73F-220
Internal Part NumberEIS-SCB73F-220
FamilyFixed Inductors
SeriesSCB73F
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance22µH
Tolerance±20%
Current Rating1.58A
Current - Saturation930mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)180 mOhm Max
Operating Temperature-
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.291" L x 0.291" W (7.40mm x 7.40mm)
Height - Seated (Max)0.138" (3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCB73F-220
Related LinksSCB73, SCB73F-220 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SCB73F-220 Details Description
Related parts for SCB73F-220
CONN HEADR BRKWAY .100 14POS STR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
RES SMD 27 OHM 1% 1W MELF datasheet.pdf
PLUG 10POS 80DEG GRY/GRN 2.7-3.9 datasheet.pdf
CONN FFC RCPT HSG 18POS 2.54MM datasheet.pdf
FAN AXIAL 180X89MM 230VAC WIRE datasheet.pdf
SENSOR PROX M12 3W 2MM NC NPN datasheet.pdf
CONN HDR 16POS 0.100 T/H datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 230MA 900 MOHM datasheet.pdf