Bel Fuse Inc. SCB73F-2R2
SCB73F-2R2 picture photo
Mfg. Part Number
SCB73F-2R2
Brief Description
FIXED IND 2.2UH 4.4A 32 MOHM SMD
Datasheet Download
SCB73F-2R2.pdf
Availability of SCB73F-2R2
QUANTITY
SCB73F-2R2 Order Process
Ship out your order
Specifications of SCB73F-2R2
Internal Part NumberEIS-SCB73F-2R2
FamilyFixed Inductors
SeriesSCB73F
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance2.2µH
Tolerance±20%
Current Rating4.4A
Current - Saturation2.4A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)32 mOhm Max
Operating Temperature-
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.291" L x 0.291" W (7.40mm x 7.40mm)
Height - Seated (Max)0.138" (3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCB73F-2R2
Related LinksSCB73, SCB73F-2R2 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SCB73F-2R2 Details Description
Related parts for SCB73F-2R2
HOOK-UP STRND 16AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
SURGE SUPPR 6OUT 6'CORD W/REMOTE datasheet.pdf
RES SMD 1.21KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CARD EDGE 48POS DL .125X.250 BLK datasheet.pdf
CONN PC PIN SQUARE 0.025 GOLD datasheet.pdf
CAP CER 680PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP3T SOLDER LUG datasheet.pdf
CONN HDR 74POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
MICRO FINE CONICAL 0.10MM datasheet.pdf
RES SMD 365 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
OSC SO 100.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf