Bel Fuse Inc. SCB75C-270
SCB75C-270 picture photo
Mfg. Part Number
SCB75C-270
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 27UH 1.62A 150 MOHM
Datasheet Download
SCB75C-270.pdf
Availability of SCB75C-270
QUANTITY
SCB75C-270 Order Process
Ship out your order
Specifications of SCB75C-270
Internal Part NumberEIS-SCB75C-270
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductSC Series SMD Power Inductors
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSCB75C
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance27µH
Tolerance±20%
Current Rating1.62A
Current - Saturation1.02A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)150 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.291" L x 0.291" W (7.40mm x 7.40mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCB75C-270
Related LinksSCB75, SCB75C-270 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SCB75C-270 Details Description
Related parts for SCB75C-270
RES 0.5 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER STR DL 40PS GOLD SMD datasheet.pdf
RES SMD 0.22 OHM 1.33W 2512 WIDE datasheet.pdf
CAP TANT 8.2UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES 4.42K OHM 1/2W .25% AXIAL datasheet.pdf