Essentra Components (formerly Richco, Inc.) SCBSST-10-01
SCBSST-10-01 picture photo
Mfg. Part Number
SCBSST-10-01
Manufacturer
Product Category
Board Supports
Brief Description
BRD SPT SNAP LOCK THR STUD 5/8"
Datasheet Download
SCBSST-10-01.pdf
Availability of SCBSST-10-01
QUANTITY
SCBSST-10-01 Order Process
Ship out your order
Specifications of SCBSST-10-01
Internal Part NumberEIS-SCBSST-10-01
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyBoard Supports
SeriesSCBSST
Holding TypeSnap Lock
Mounting TypeThreaded Stud
Between Board Height0.625" (15.88mm) 5/8"
Length - Overall1.280" (32.50mm)
Support Hole Diameter0.157" (4.00mm)
Support Panel Thickness0.062" (1.57mm) 1/16"
Mounting Hole Diameter-
Mounting Panel Thickness0.063" (1.60mm)
FeaturesM4 Thread
MaterialNylon
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCBSST-10-01
Related LinksSCBSST, SCBSST-10-01 Datasheet, Essentra Components (formerly Richco, Inc.) Distributor
SCBSST-10-01 Details Description
Related parts for SCBSST-10-01
IC REG MULT CONFG INV ADJ 16SOIC datasheet.pdf
CABLE MMCX R/A-SMA JACK RG178 6" datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.5A TO220AB datasheet.pdf
RES SMD 34.8K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
DIP CABLE 10POS datasheet.pdf
CONN PLUG 36POS INLINE PIN datasheet.pdf