| Internal Part Number | EIS-SCC100DN | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | CPX,XPX,SCC,SX1 15/Jul/2011 | |
| Standard Package | 25 | |
| Category | Sensors, Transducers | |
| Family | Pressure Sensors, Transducers | |
| Series | SCC | |
| Pressure Type | Differential | |
| Operating Pressure | 100 PSI (689.48 kPa) | |
| Output Type | Wheatstone Bridge | |
| Output | 85 mV ~ 225 mV | |
| Accuracy | ±0.5% | |
| Voltage - Supply | - | |
| Port Size | Male - 0.19" (4.8mm) Tube, Dual | |
| Port Style | Barbed | |
| Features | Temperature Compensated | |
| Termination Style | * | |
| Maximum Pressure | 150 PSI (1034.21 kPa) | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Package / Case | 5-DIP Module | |
| Supplier Device Package | - | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | SCC100DN | |
 | MB1505 | RECTIFIER BRIDGE 50V 15A MB | datasheet.pdf | |