| Internal Part Number | EIS-SCC15DP1 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | CPX,XPX,SCC,SX Series 15/Jul/2011 | |
| Standard Package | 25 | |
| Category | Sensors, Transducers | |
| Family | Pressure Sensors, Transducers | |
| Series | SCC | |
| Pressure Type | Differential | |
| Operating Pressure | 15 PSI (103.42 kPa) | |
| Output Type | Wheatstone Bridge | |
| Output | 40 mV ~ 95 mV | |
| Accuracy | ±0.5% | |
| Voltage - Supply | - | |
| Port Size | Male - 1.8" (0.7mm) Tube | |
| Port Style | Barbed | |
| Features | Temperature Compensated | |
| Termination Style | * | |
| Maximum Pressure | 30 PSI (206.84 kPa) | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Package / Case | 4-SIP Module | |
| Supplier Device Package | - | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | SCC15DP1 | |
 | OX390K | RES 39 OHM 1W 10% AXIAL | datasheet.pdf | |