| Internal Part Number | EIS-SCC30ASMT | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | ||
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 5 | |
| Category | Sensors, Transducers | |
| Family | Pressure Sensors, Transducers | |
| Series | SCC SMT | |
| Pressure Type | Absolute | |
| Operating Pressure | 30 PSI (206.84 kPa) | |
| Output Type | Wheatstone Bridge | |
| Output | 60 mV ~ 150 mV | |
| Accuracy | ±0.005% | |
| Voltage - Supply | - | |
| Port Size | - | |
| Port Style | No Port | |
| Features | Temperature Compensated | |
| Termination Style | PCB | |
| Maximum Pressure | 60 PSI (413.69 kPa) | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 8-SMD Module | |
| Supplier Device Package | - | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | SCC30ASMT | |
 | OP42EZ | IC OPAMP JFET 10MHZ 8CDIP | datasheet.pdf | |