Mallory Sonalert Products SCE016LD3SP1B
SCE016LD3SP1B picture photo
Mfg. Part Number
SCE016LD3SP1B
Manufacturer
Product Category
Buzzers
Brief Description
BUZZ VDC 2.9KHZ SLOW PULSE
Datasheet Download
SCE016LD3SP1B.pdf
Availability of SCE016LD3SP1B
QUANTITY
SCE016LD3SP1B Order Process
Ship out your order
Specifications of SCE016LD3SP1B
Internal Part NumberEIS-SCE016LD3SP1B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Sound File2900 Hz Slow Pulse
3D ModelSCES.igsSCES.stp
Standard Package1
Category Audio Products
FamilyBuzzers
SeriesSCE
PackagingBulk
Driver CircuitryIndicator, Internally Driven
TechnologyPiezo
Input TypeDC
Voltage - Rated-
Voltage Range6 ~ 16V
Frequency2.9kHz
Operating ModePulse, Slow
Sound Pressure Level85dB @ 6V, 61cm
Current - Supply40mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
WashableNo
Port LocationTop
Mounting TypePanel Mount
TerminationTerminal Block
Size / Dimension42.9mm Dia x 38.4mm H
Capacitance @ Frequency-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCE016LD3SP1B
Related LinksSCE016, SCE016LD3SP1B Datasheet, Mallory Sonalert Products Distributor
SCE016LD3SP1B Details Description
Related parts for SCE016LD3SP1B
IC VREF SHUNT ADJ SOT89-3 datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
Crystal 32.0000kHz 30ppm 12.5pF 50 kOhm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SOJ, 5.50mm pitch datasheet.pdf
RELAY START/STOP 120V 90A AC OUT datasheet.pdf
TVS DIODE SMB datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 25V X5R 0805 datasheet.pdf
IMPACT BP 3X8 GR SN datasheet.pdf
RES 21 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 301K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf