Mallory Sonalert Products SCE028MD3CM1B
SCE028MD3CM1B picture photo
Mfg. Part Number
SCE028MD3CM1B
Manufacturer
Product Category
Buzzers
Brief Description
BUZZ PIEZO CIRC 42.85MM PANEL
Datasheet Download
SCE028MD3CM1B.pdf
Availability of SCE028MD3CM1B
QUANTITY
SCE028MD3CM1B Order Process
Ship out your order
Specifications of SCE028MD3CM1B
Internal Part NumberEIS-SCE028MD3CM1B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Sound File2900 Hz Chime
3D ModelSCES.igsSCES.stp
Standard Package1
Category Audio Products
FamilyBuzzers
SeriesSCE
PackagingBulk
Driver CircuitryIndicator, Internally Driven
TechnologyPiezo
Input TypeDC
Voltage - Rated-
Voltage Range16 ~ 28V
Frequency2.9kHz
Operating ModeChime
Sound Pressure Level75dB @ 16V, 61cm
Current - Supply40mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
WashableNo
Port LocationTop
Mounting TypePanel Mount
TerminationTerminal Block
Size / Dimension42.9mm Dia x 38.4mm H
Capacitance @ Frequency-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCE028MD3CM1B
Related LinksSCE028, SCE028MD3CM1B Datasheet, Mallory Sonalert Products Distributor
SCE028MD3CM1B Details Description
Related parts for SCE028MD3CM1B
TVS DIODE 7VWM 12VC SMA datasheet.pdf
CABLE TIE MINI NAT 3.9" DISP BOX datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 16V 10% 1611 datasheet.pdf
CAP CER 390PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
IC OSC SILICON PROG 6-DFN datasheet.pdf
508 TB PL PL FIXED/TYPE datasheet.pdf
OSC TCXO 13.000MHZ CLP SNWV SMD datasheet.pdf
CAP CER 50PF 5KV AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.002 OHM 1% 5W 2726 datasheet.pdf