Mallory Sonalert Products SCE028MD3DT5S
SCE028MD3DT5S picture photo
Mfg. Part Number
SCE028MD3DT5S
Manufacturer
Product Category
Buzzers
Brief Description
BUZZER PIEZO 42.5MM PANEL MOUNT
Datasheet Download
SCE028MD3DT5S.pdf
Availability of SCE028MD3DT5S
QUANTITY
SCE028MD3DT5S Order Process
Ship out your order
Specifications of SCE028MD3DT5S
Internal Part NumberEIS-SCE028MD3DT5S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Audio Products
FamilyBuzzers
SeriesSCE
PackagingBulk
Driver CircuitryIndicator, Internally Driven
TechnologyPiezo
Input TypeDC
Voltage - Rated-
Voltage Range16 ~ 28V
Frequency2.9kHz
Operating ModeDual Tone
Sound Pressure Level75dB @ 16V, 61cm
Current - Supply40mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
WashableNo
Port LocationTop
Mounting TypePanel Mount
TerminationQuick Connect Tab - 0.250" (6.35mm)
Size / Dimension42.85mm Dia x 35.85mm H
Capacitance @ Frequency-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCE028MD3DT5S
Related LinksSCE028, SCE028MD3DT5S Datasheet, Mallory Sonalert Products Distributor
SCE028MD3DT5S Details Description
Related parts for SCE028MD3DT5S
RES SMD 6.04K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 887 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET BRD/BRD .5MM 10POS datasheet.pdf
RES 330 OHM 4W 5% RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 200W datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
XCEDE RGHT 2PVH 8COL WK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .050 THRUHL datasheet.pdf
RES SMD 649 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf