Mallory Sonalert Products SCE028XA2MP1B
SCE028XA2MP1B picture photo
Mfg. Part Number
SCE028XA2MP1B
Manufacturer
Product Category
Buzzers
Brief Description
BUZZ VAC 2KHZ MED PULSE
Datasheet Download
SCE028XA2MP1B.pdf
Availability of SCE028XA2MP1B
QUANTITY
SCE028XA2MP1B Order Process
Ship out your order
Specifications of SCE028XA2MP1B
Internal Part NumberEIS-SCE028XA2MP1B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Sound File2000 Hz Medium Pulse
3D ModelSCED.igsSCED.stp
Standard Package1
Category Audio Products
FamilyBuzzers
SeriesSCE
PackagingBulk
Driver CircuitryIndicator, Internally Driven
TechnologyPiezo
Input TypeAC
Voltage - Rated-
Voltage Range16 ~ 28V
Frequency2kHz
Operating ModePulse, Medium
Sound Pressure Level95dB @ 16V, 61cm
Current - Supply40mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
WashableNo
Port LocationTop
Mounting TypePanel Mount
TerminationTerminal Block
Size / Dimension42.9mm Dia x 50.8mm H
Capacitance @ Frequency-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCE028XA2MP1B
Related LinksSCE028, SCE028XA2MP1B Datasheet, Mallory Sonalert Products Distributor
SCE028XA2MP1B Details Description
Related parts for SCE028XA2MP1B
IC DAC 12BIT W/AMP 28-PLCC datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS R/A GOLD T/H datasheet.pdf
KIT SER-ETH W/DIN RAIL DB-9 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 20ppm 32pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 43POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
OSC CMEMS 24.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf