Mallory Sonalert Products SCE048XA3SD5B
SCE048XA3SD5B picture photo
Mfg. Part Number
SCE048XA3SD5B
Manufacturer
Product Category
Buzzers
Brief Description
BUZZ VAC 2.9KHZ 1M DELAY OFF
Datasheet Download
SCE048XA3SD5B.pdf
Availability of SCE048XA3SD5B
QUANTITY
SCE048XA3SD5B Order Process
Ship out your order
Specifications of SCE048XA3SD5B
Internal Part NumberEIS-SCE048XA3SD5B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Sound FileDelay Double Pulse
3D ModelSCES.igsSCES.stp
Standard Package1
Category Audio Products
FamilyBuzzers
SeriesSCE
PackagingBulk
Driver CircuitryIndicator, Internally Driven
TechnologyPiezo
Input TypeAC
Voltage - Rated-
Voltage Range28 ~ 48V
Frequency2.9kHz
Operating ModeDouble Pulse, 1 Min On Delay
Sound Pressure Level95dB @ 28V, 61cm
Current - Supply40mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
WashableNo
Port LocationTop
Mounting TypePanel Mount
TerminationTerminal Block
Size / Dimension42.9mm Dia x 38.4mm H
Capacitance @ Frequency-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCE048XA3SD5B
Related LinksSCE048, SCE048XA3SD5B Datasheet, Mallory Sonalert Products Distributor
SCE048XA3SD5B Details Description
Related parts for SCE048XA3SD5B
CONDITIONER ANALOG SIGNAL VAC datasheet.pdf
RES 15.8 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG WHITE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES SMD 4.7 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 7.36A 10 MOHM TH datasheet.pdf
HAN TC350 FEMALE CONTACT 120MM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf