Mallory Sonalert Products SCE120MA3SP1B
SCE120MA3SP1B picture photo
Mfg. Part Number
SCE120MA3SP1B
Manufacturer
Product Category
Buzzers
Brief Description
BUZZ VAC/DC 2.9KHZ SLOW PULSE
Datasheet Download
SCE120MA3SP1B.pdf
Availability of SCE120MA3SP1B
QUANTITY
SCE120MA3SP1B Order Process
Ship out your order
Specifications of SCE120MA3SP1B
Internal Part NumberEIS-SCE120MA3SP1B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Sound File2900 Hz Slow Pulse
3D ModelSCES.igsSCES.stp
Standard Package1
Category Audio Products
FamilyBuzzers
SeriesSCE
PackagingBulk
Driver CircuitryIndicator, Internally Driven
TechnologyPiezo
Input TypeAC
Voltage - Rated-
Voltage Range48 ~ 120V
Frequency2.9kHz
Operating ModePulse, Slow
Sound Pressure Level75dB @ 48V, 61cm
Current - Supply40mA
Operating Temperature-30°C ~ 65°C
WashableNo
Port LocationTop
Mounting TypePanel Mount
TerminationTerminal Block
Size / Dimension42.9mm Dia x 38.4mm H
Capacitance @ Frequency-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCE120MA3SP1B
Related LinksSCE120, SCE120MA3SP1B Datasheet, Mallory Sonalert Products Distributor
SCE120MA3SP1B Details Description
Related parts for SCE120MA3SP1B
TRIMMER 2K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3POS R/A 1B/1B datasheet.pdf
CAP CER 12PF 2.5KV NP0 1808 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 56POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 800MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 2.048MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
SHLD MINIMIZER DOUBLE-ENDED STRT datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
HDM 5SMPO080F130F T datasheet.pdf
EURO TERM BLK VERTICAL 381MM 3C datasheet.pdf