Mallory Sonalert Products SCE120SA3MP1B
SCE120SA3MP1B picture photo
Mfg. Part Number
SCE120SA3MP1B
Manufacturer
Product Category
Buzzers
Brief Description
BUZZ VAC/DC 2.9KHZ MED PULSE
Datasheet Download
SCE120SA3MP1B.pdf
Availability of SCE120SA3MP1B
QUANTITY
SCE120SA3MP1B Order Process
Ship out your order
Specifications of SCE120SA3MP1B
Internal Part NumberEIS-SCE120SA3MP1B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Sound File2900 Hz Medium Pulse
3D ModelSCES.igsSCES.stp
Standard Package1
Category Audio Products
FamilyBuzzers
SeriesSCE
PackagingBulk
Driver CircuitryIndicator, Internally Driven
TechnologyPiezo
Input TypeAC
Voltage - Rated-
Voltage Range48 ~ 120V
Frequency2.9kHz
Operating ModePulse, Medium
Sound Pressure Level65dB @ 48V, 61cm
Current - Supply40mA
Operating Temperature-30°C ~ 65°C
WashableNo
Port LocationTop
Mounting TypePanel Mount
TerminationTerminal Block
Size / Dimension42.9mm Dia x 38.4mm H
Capacitance @ Frequency-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCE120SA3MP1B
Related LinksSCE120, SCE120SA3MP1B Datasheet, Mallory Sonalert Products Distributor
SCE120SA3MP1B Details Description
Related parts for SCE120SA3MP1B
IC OFFLINE SWIT OTP OCP HV 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 10% 1W J LEAD datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 25PPM DWN SPRD SMD datasheet.pdf
RES SMD 35.7K OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf