Bel Fuse Inc. SCEP147H-1R8
SCEP147H-1R8 picture photo
Mfg. Part Number
SCEP147H-1R8
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.8UH 16.5A 3.9 MOHM
Datasheet Download
SCEP147H-1R8.pdf
Availability of SCEP147H-1R8
QUANTITY
SCEP147H-1R8 Order Process
Ship out your order
Specifications of SCEP147H-1R8
Internal Part NumberEIS-SCEP147H-1R8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductSC Series SMD Power Inductors
Standard Package300
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSCEP147H
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance1.8µH
Tolerance±20%
Current Rating16.5A
Current - Saturation29.6A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)3.9 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.591" L x 0.587" W (15.00mm x 14.90mm)
Height - Seated (Max)0.319" (8.10mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCEP147H-1R8
Related LinksSCEP14, SCEP147H-1R8 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SCEP147H-1R8 Details Description
Related parts for SCEP147H-1R8
C/A 62.5125 12FIB PLE MPO datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
1MMDDR3DIMM VTTH LLLCR datasheet.pdf
RES 40.2 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 820PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
18 LPT TO 34-PIN FLOPPY, datasheet.pdf
TWEEZER POINTED 4.33" datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE SKT datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf