Bel Fuse Inc. SCEP147S-2R4
SCEP147S-2R4 picture photo
Mfg. Part Number
SCEP147S-2R4
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.4UH 13A 3.9 MOHM SMD
Datasheet Download
SCEP147S-2R4.pdf
Availability of SCEP147S-2R4
QUANTITY
SCEP147S-2R4 Order Process
Ship out your order
Specifications of SCEP147S-2R4
Internal Part NumberEIS-SCEP147S-2R4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductSC Series SMD Power Inductors
Standard Package300
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSCEP147S
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance2.4µH
Tolerance±20%
Current Rating13A
Current - Saturation22.4A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)3.9 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.591" L x 0.587" W (15.00mm x 14.90mm)
Height - Seated (Max)0.319" (8.10mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCEP147S-2R4
Related LinksSCEP14, SCEP147S-2R4 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SCEP147S-2R4 Details Description
Related parts for SCEP147S-2R4
CONVERTER MOD DC/DC 5V 125W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
FILTER LC SINE WAVE MTR DR 660A datasheet.pdf
WASHER SHOULDER M2.5 NYLON datasheet.pdf
CABLE TIE MOUNT PUSH MOUNT WING datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 1.3W DO41 datasheet.pdf
RES SMD 3.32 OHM 1% 1W 0207 datasheet.pdf
SENSTHERMOHD3 90C 6W BREAK datasheet.pdf