Semtech SCF10000
SCF10000 picture photo
Mfg. Part Number
SCF10000
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GP 10KV 500MA AXIAL
Datasheet Download
SCF10000.pdf
Availability of SCF10000
QUANTITY
SCF10000 Order Process
Ship out your order
Specifications of SCF10000
Internal Part NumberEIS-SCF10000
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)10000V (10kV)
Current - Average Rectified (Io)500mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If11.5V @ 500mA
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)150ns
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 10000V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCF10000
Related LinksSCF1, SCF10000 Datasheet, Semtech Distributor
SCF10000 Details Description
Related parts for SCF10000
IC FPGA 256 I/O 304HQFP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 54A DPAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 16KB FLASH 48VQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 56POS PIN datasheet.pdf