NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. SCF5250AG120
SCF5250AG120 picture photo
Mfg. Part Number
SCF5250AG120
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 32BIT ROMLESS 144QFP
Datasheet Download
SCF5250AG120.pdf
Availability of SCF5250AG120
QUANTITY
SCF5250AG120 Order Process
Ship out your order
Specifications of SCF5250AG120
Internal Part NumberEIS-SCF5250AG120
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN OtherAssembly Site/Copper Wire Updates 14/Nov/2014
BOM/Assembly Site Updates 25/Feb/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package300
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesSCF52xx
PackagingTray
Core ProcessorColdfire V2
Core Size32-Bit
Speed120MHz
ConnectivityEBI/EMI, I²C, IDE, Memory Card, SPI, UART/USART
PeripheralsDMA, I²S, POR, Serial Audio, WDT
Number of I/O57
Program Memory Size-
Program Memory TypeROMless
EEPROM Size-
RAM Size128K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.08 V ~ 1.32 V
Data ConvertersA/D 6x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Package / Case144-LQFP
Supplier Device Package144-LQFP (20x20)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCF5250AG120
SCF5250AG120 Details Description
Related parts for SCF5250AG120
FITTING SNAP ON FP VERT WHITE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
STAY-PUT FLEXLINE PHONE MNT 10" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 300W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZA32 PG21 datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 55POS CABLE SKT datasheet.pdf
CONN HDR 20POS 1MM SMD datasheet.pdf