Bel Fuse Inc. SCH53-120
SCH53-120 picture photo
Mfg. Part Number
SCH53-120
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 12UH 1.35A 180 MOHM
Datasheet Download
SCH53-120.pdf
Availability of SCH53-120
QUANTITY
SCH53-120 Order Process
Ship out your order
Specifications of SCH53-120
Internal Part NumberEIS-SCH53-120
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductSC Series SMD Power Inductors
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSCH53
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance12µH
Tolerance±20%
Current Rating1.35A
Current - Saturation1.12A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)180 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.236" L x 0.213" W (6.00mm x 5.40mm)
Height - Seated (Max)0.126" (3.20mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCH53-120
Related LinksSCH5, SCH53-120 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SCH53-120 Details Description
Related parts for SCH53-120
RES SMD 42.2KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH SLOTTED OPTICAL WIDE GAP datasheet.pdf
RES MO 1W 0.11 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
WRENCH BOX END 5/8" 6.97" datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CAP CER 2.6PF 50V S2H 0402 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 50W datasheet.pdf
RES 1.5M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 150W datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 78POS datasheet.pdf
DIODE ZENER 62V 500MW SOD123 datasheet.pdf