Bel Fuse Inc. SCH53-820
SCH53-820 picture photo
Mfg. Part Number
SCH53-820
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 82UH 470MA 1.34 OHM
Datasheet Download
SCH53-820.pdf
Availability of SCH53-820
QUANTITY
SCH53-820 Order Process
Ship out your order
Specifications of SCH53-820
Internal Part NumberEIS-SCH53-820
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductSC Series SMD Power Inductors
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSCH53
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance82µH
Tolerance±20%
Current Rating470mA
Current - Saturation390mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.34 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.236" L x 0.213" W (6.00mm x 5.40mm)
Height - Seated (Max)0.126" (3.20mm)