Bel Fuse Inc. SCIHP0730-100M
SCIHP0730-100M picture photo
Mfg. Part Number
SCIHP0730-100M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 10UH 3A 105 MOHM SMD
Datasheet Download
SCIHP0730-100M.pdf
Availability of SCIHP0730-100M
QUANTITY
SCIHP0730-100M Order Process
Ship out your order
Specifications of SCIHP0730-100M
Internal Part NumberEIS-SCIHP0730-100M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductSC Series SMD Power Inductors
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSCIHP0730
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance10µH
Tolerance±20%
Current Rating3A
Current - Saturation5.5A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)105 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test200kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.287" L x 0.268" W (7.30mm x 6.80mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCIHP0730-100M
Related LinksSCIHP07, SCIHP0730-100M Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SCIHP0730-100M Details Description
Related parts for SCIHP0730-100M
CAP THIN FILM 0.5PF 25V 0603 datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 80V 1A TO-92 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A TO263-5 datasheet.pdf
TVS DIODE 9.72VWM DO214AA datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RND SPACER 0.125" NYLON 23.11MM datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
SPARE TRANSMITTER datasheet.pdf
KGG-PC 4/ 3-F BK datasheet.pdf
CAP CER 100PF 25V X7R 0201 datasheet.pdf