Bel Fuse Inc. SCIHP1040-8R2M
SCIHP1040-8R2M picture photo
Mfg. Part Number
SCIHP1040-8R2M
Brief Description
FIXED IND 8.2UH 7A 31 MOHM SMD
Datasheet Download
SCIHP1040-8R2M.pdf
Availability of SCIHP1040-8R2M
QUANTITY
SCIHP1040-8R2M Order Process
Ship out your order
Specifications of SCIHP1040-8R2M
Internal Part NumberEIS-SCIHP1040-8R2M
Standard Package800
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSCIHP1040
Material - Core-
Inductance8.2µH
Tolerance±20%
Current Rating7A
Current - Saturation10A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)31 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test200kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.453" L x 0.402" W (11.50mm x 10.20mm)
Height - Seated (Max)0.157" (4.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCIHP1040-8R2M
Related LinksSCIHP10, SCIHP1040-8R2M Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SCIHP1040-8R2M Details Description
Related parts for SCIHP1040-8R2M
HOLDER BATT 1-AA CELL SLDR LUGS datasheet.pdf
RES SMD 976K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
RES 221K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 520MA 530 MOHM datasheet.pdf
.500 VERT HDR W/O MTG HO datasheet.pdf
RES SMD 392 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
CAP FILM 0.015 UF 20% 440 VAC RA datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS 2.5MM datasheet.pdf