Amphenol Pcd SCM063100
SCM063100 picture photo
Mfg. Part Number
SCM063100
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
CONN TERM BLK 6POS 5MM ANGLED
Datasheet Download
SCM063100.pdf
Availability of SCM063100
QUANTITY
SCM063100 Order Process
Ship out your order
Specifications of SCM063100
Internal Part NumberEIS-SCM063100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesSCM
PackagingTray
Number of Levels1
Positions Per Level6
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationAngled
Current20A
Voltage300V
Wire Gauge12-28 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrewless - Spring Cage, Tension Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorBlack
Operating Temperature125°C
Housing MaterialPolyamide (PA), Nylon
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - Plating-
Torque - Screw-
Screw Thread-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCM063100
Related LinksSCM0, SCM063100 Datasheet, Amphenol Pcd Distributor
SCM063100 Details Description
Related parts for SCM063100
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 68, 68 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC VREF SERIES 10V 8MSOP datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 1.5W DO214AA datasheet.pdf
OSC XO 66.6667MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 8SKT SLD CUP datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 70A DO5 datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
PIDG R 22-16 5MM TAPE datasheet.pdf