Bel Fuse Inc. SCR105B-151
SCR105B-151 picture photo
Mfg. Part Number
SCR105B-151
Brief Description
FIXED IND 150UH 1.16A 510 MOHM
Datasheet Download
SCR105B-151.pdf
Availability of SCR105B-151
QUANTITY
SCR105B-151 Order Process
Ship out your order
Specifications of SCR105B-151
Internal Part NumberEIS-SCR105B-151
Material - Core-
Inductance150µH
Tolerance±20%
Current Rating1.16A
Current - Saturation550mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)510 mOhm Max
Operating Temperature-
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.413" L x 0.374" W (10.50mm x 9.50mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCR105B-151
Related LinksSCR10, SCR105B-151 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SCR105B-151 Details Description
Related parts for SCR105B-151
TERM BLOCK PLUG 34POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FUSE HOLDER CART 32V 15A IN LINE datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
SENSOR PHOTOELECTRIC NPN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
IC MCU 8051 4KB FLASH 20TSSOP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB datasheet.pdf
CAP FILM 0.0033 UF 10% 300 VAC R datasheet.pdf