Omron V-16G3-1C5-K(R)
V-16G3-1C5-K(R) picture photo
Mfg. Part Number
V-16G3-1C5-K(R)
Manufacturer
Product Category
Snap Action, Limit Switches
Brief Description
SWITCH MINI SPDT 16A HINGE LEVER
Datasheet Download
V-16G3-1C5-K(R).pdf
Availability of V-16G3-1C5-K(R)
QUANTITY
V-16G3-1C5-K(R) Order Process
Ship out your order
Specifications of V-16G3-1C5-K(R)
Internal Part NumberEIS-V-16G3-1C5-K(R)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
Product Training ModulesSnap Switches
Standard Package100
Category Switches
FamilySnap Action, Limit Switches
SeriesV
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating16A (AC), 10A (DC)
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeLever, Straight
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Operating Force, Torque70gf
Release Force6gf
Pretravel0.354" (9.0mm)
Differential Travel0.110" (2.8mm)
Overtravel0.079" (2.0mm)
Operating Position0.600" (15.2mm)
Mechanical Life50,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 80°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V-16G3-1C5-K(R)
Related LinksV-16G3-, V-16G3-1C5-K(R) Datasheet, Omron Distributor
V-16G3-1C5-K(R) Details Description
Related parts for V-16G3-1C5-K(R)
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
TRIMMER 5K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CONN SCREWLOCK DSUB FEMALE 4-40 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SNSW 5A PCB RLR 79218462 datasheet.pdf
MPAC 8R ST PF HDR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
RES 7.15K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 12 RES 200 OHM 24DRT datasheet.pdf
CTV 19C 19#20 SKT J/N RECP datasheet.pdf
3300UF 100V 35X50MM 105C 10000H datasheet.pdf