Bel Fuse Inc. SCRH104-181
SCRH104-181 picture photo
Mfg. Part Number
SCRH104-181
Brief Description
FIXED IND 180UH 720MA 840 MOHM
Datasheet Download
SCRH104-181.pdf
Availability of SCRH104-181
QUANTITY
SCRH104-181 Order Process
Ship out your order
Specifications of SCRH104-181
Internal Part NumberEIS-SCRH104-181
FamilyFixed Inductors
SeriesSCRH104
Material - Core-
Inductance180µH
Tolerance±20%
Current Rating720mA
Current - Saturation570mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)840 mOhm Max
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.398" L x 0.362" W (10.10mm x 9.20mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCRH104-181
Related LinksSCRH1, SCRH104-181 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SCRH104-181 Details Description
Related parts for SCRH104-181
TRANS PNP 50V 3A 6TSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
IC CLK BUF CISC 80MHZ 1CIRC datasheet.pdf
RES 4.87K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
1.25MM PITCH SIL SMT VERTICAL datasheet.pdf
THREAD BANANA PLUG 10PK datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 200MW SOD323 datasheet.pdf