Bel Fuse Inc. SCRH124-330
SCRH124-330 picture photo
Mfg. Part Number
SCRH124-330
Brief Description
FIXED IND 33UH 2.43A 97 MOHM SMD
Datasheet Download
SCRH124-330.pdf
Availability of SCRH124-330
QUANTITY
SCRH124-330 Order Process
Ship out your order
Specifications of SCRH124-330
Internal Part NumberEIS-SCRH124-330
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSurface Mount Wire Wound Inductors
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductSC Series SMD Power Inductors
SCRH124 Series SMT Shielded Power Inductors
FamilyFixed Inductors
SeriesSCRH124
Material - Core-
Inductance33µH
Tolerance±20%
Current Rating2.43A
Current - Saturation2.7A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)97 mOhm Max
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.177" (4.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCRH124-330
Related LinksSCRH1, SCRH124-330 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SCRH124-330 Details Description
Related parts for SCRH124-330
TEST LEAD 20AWG 1500V RED 100' datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL R/A 24POS datasheet.pdf
IC REG LDO 4.5V 135MA SOT23-5 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 41POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS PIN datasheet.pdf
Connector Receptacle 23 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Socket 42 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 760MA 170 MOHM datasheet.pdf
JFET P-CH 30V TO-206AA datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V MLFP datasheet.pdf
RTMA4 TIMER 4PDT 24VAC datasheet.pdf