Bel Fuse Inc. SCRH127-102
SCRH127-102 picture photo
Mfg. Part Number
SCRH127-102
Brief Description
FIXED IND 1MH 610MA 1.82 OHM SMD
Datasheet Download
SCRH127-102.pdf
Availability of SCRH127-102
QUANTITY
SCRH127-102 Order Process
Ship out your order
Specifications of SCRH127-102
Internal Part NumberEIS-SCRH127-102
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSurface Mount Wire Wound Inductors
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductSC Series SMD Power Inductors
SCRH127 Series SMT Shielded Power Inductors
FamilyFixed Inductors
SeriesSCRH127
Material - Core-
Inductance1mH
Tolerance±20%
Current Rating610mA
Current - Saturation550mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.82 Ohm Max
Operating Temperature-
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCRH127-102
Related LinksSCRH1, SCRH127-102 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SCRH127-102 Details Description
Related parts for SCRH127-102
RES ARRAY 2 RES 33 OHM 0404 datasheet.pdf
IC CLK MLTPLR ZDB 1:8 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 1UF 10V X7R 0805 datasheet.pdf
HOLDER 2 N CELL W/PC PINS datasheet.pdf
RES SMD 3.4 OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CBL ASSY PIGTAIL 3' UHFM UHFM datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
FERRITE CORE P 28UH T38 datasheet.pdf
CAP ALUM 1400UF 75V SCREW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf