Bel Fuse Inc. SCRH127B-270
SCRH127B-270 picture photo
Mfg. Part Number
SCRH127B-270
Brief Description
FIXED IND 27UH 3.6A 45.9 MOHM
Datasheet Download
SCRH127B-270.pdf
Availability of SCRH127B-270
QUANTITY
SCRH127B-270 Order Process
Ship out your order
Specifications of SCRH127B-270
Internal Part NumberEIS-SCRH127B-270
FamilyFixed Inductors
SeriesSCRH127B
Material - Core-
Inductance27µH
Tolerance±20%
Current Rating3.6A
Current - Saturation3.4A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)45.9 mOhm Max
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCRH127B-270
Related LinksSCRH12, SCRH127B-270 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SCRH127B-270 Details Description
Related parts for SCRH127B-270
RES SMD 10.5 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 8.25K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 12V datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
TVS DIODE 150VWM 243VC DO204AC datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 17.5A 2.3 MOHM SMD datasheet.pdf
TRIMMER 200 OHM 0.125W SMD datasheet.pdf
RES 1.1M OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
ZACK STRIP 10SECT PRINT HORIZON datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR GT1 ACCESSORY datasheet.pdf
1270 TB RIS CLA SINGLE/T datasheet.pdf
RES 21K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf